תקופות הברונזה והברזל (3,500 – 586 לפנה"ס)

בסופה של תקופת הברונזה הקדומה, שנחשבת לתקופה העירונית הראשונה בארץ ישראל, ניטשו יישובים רבים ורוב האוכלוסייה פנה לצורת מחיה של נדודים ורעיית עיזים וכבשים. גם היישוב של לוד הצטמק ביותר, עד לגודל של כ-25 דונם, שהכילו כ-600 אנשים. בתקופה הבאה (תקופת הברונזה התיכונה) היישוב גדל מעט לכ-40 דונם, בהם ישבו כ-1,000 תושבים.

 

תקופת הברונזה המאוחרת (1150-1550 לפנה"ס) הייתה תקופה סוערת במזרח הקדום. ארץ כנען הייתה ממוקמת בין שתי המעצמות הגדולות של התקופה – החיתים (שישבו בתורכיה של היום) והמצרים. האחרונים חזרו לכנען, לראשונה מאז תקופת הברונזה הקדומה, ואף שלטו בה. הדבר קרה לאחר מסע מלחמה גדול של מלך מצריים תחותמס השלישי שעבר בלוד בדרכו לקרב כנגד ברית של ערי מדינה צפוניות (מגידו וחמת) שהתנגדו לו. ההופעה של לוד בתעודות המצריות בנות התקופה מראה שכבר אז הייתה העיר נקודה חשובה על "דרך הים", אותה דרך מפורסמת שעברה במקביל לים התיכון והובילה ממצריים ועד לסוריה ולטורקיה.

מחקר שיזם מכון ישראלי לארכיאולוגיה מלמד כי היישוב בלוד שינה מעט את מיקומו בין ראשית תקופת הברונזה המאוחרת לאחריתה. יתכן שהשינוי במיקום היישוב היה בשל חורבן שפקד את העיר בשל האירועים הדרמטיים של אותם ימים

 

בתקופת הברזל (1200 – 586 לפנה"ס), המקבילה לימי בית ראשון, לוד הייתה עדיין יישוב קטן יחסית.

Narmer Palette Early Bronze Age
Lod during the Early Bronze Age
Lod During the Intermediate Bronze Age
Lod During the Middle Bronze Age
Lod During the Late Bronze Age
Egyptinized Bread Molds from Van Den Brink et al 2015
Egyptianized Vs Real Egyptian from Van Den Brink et al 2015
LBA pottery from Yannai 2015
IA Pottery from Yannai 2015
LBA pottery from Yannai 2015
IA Pottery from Yannai 2015
Thutmose III Smiting his Enemies